Филм за Кристо открива София Филм Фест 2019
Специални гости на феста ще бъдат Павел Павликовски и Агнешка Холанд.
Фаворитите на Американската киноакадемия "Зелената книга”, РОМА, "Студена война”, "Джебчии” и документалният филм "Сам на скалата” са в програмата на 23-тия София Филм Фест. Решени в жанра "психологически хорър”, новите филми на Ларс фон Триер и Фатих Акин се занимават с произхода на садистичните влечения и характера на съвременното изкуство.
В интервала 7-17-28 март ще се състои Международният София Филм Фест, едно от най-внушителните киносъбития у нас, част от календара на FIPRESCI. В списъка от гости на фестивала от 1997 г. насам фигурират имена като Жан Клод Кариер, Никита Михалков, Емир Кустурица, Тери Гилиъм, Питър Грийнауей, Тед Кочев, Бела Тар, Тео Ангелопулос, Кшищоф Зануси. Двайсет и третото издание ще покаже едни от най-силните и страстно дискутирани заглавия за изминалата година, нови български и регионални филми. Част от програмата ще бъде представена във Варна, Бургас и Пловдив.
Официалното откриване е на 7 март в Зала 1 на НДК от 19:30 ч. с документалния филм "Да ходиш по вода“ на Андрей Паунов. В програмата присъства цикъл от 11 филма за КРИСТО и Жан-Клод, чиито оригинални художествени инсталации не спират да вдъхновяват милиони хора в цял свят. Продуцентът Ник Пауъл ще оглави Международното жури, в което влизат петима специални гости. Те ще отсеят победителите измежду 12 филма от Международния конкурс. Дванайсет късометражни творби ще се състезават за наградата Jameson. Членове на журито са турската актриса Хазар Ергючлю, руската рок легенда Стас Намин и режисьорите Ева Подгурска и Илиян Метев, носител на Голямата награда "София – Град на киното“ 2018.
Прочутият датски режисьор Биле Аугуст ("Къщата на духовете”, "Нощен влак за Лисабон”) ще представи лично пред зрителите на 23-тия София Филм Фест най-новия си филм "Щастливеца Пер“ по романа на датския нобелист Хенрик Понтопидан, издаден и у нас. Аугуст, който е носител на две "Златни палми” от фестивала в Кан, ще получи наградата "ФИПРЕССИ Платиниум 90“ от генералния секретар Клаус Едер на 12 март в Кино "Люмиер“.
В София пристига и режисьорът Павел Павликовски, за да открие прожекцията на покъртителната любовна драма "Студена война” - заглавието беше в надпреварата за "Оскар” за най-добър филм, а през 2018 г. спечели наградата за режисура от кинофестивала в Кан. Режисьорката на "Европа, Европа” Агнешка Холанд, която е носителка на Наградата на София на Столична община за своя принос към киноизкуството, също ще представи лично най-новия си филм – "Господин Джоунс”, веднага след премиерата му на Берлинале.
От историята на британския журналист Гарет Джоунс, чиито репортажи за Съветския съюз от 30-те години на миналия век разкриват ужаса от глада и геноцида в Украйна, неминуемо ще ви полазят тръпки. Посещението на Павликовски и Холанд е част от програмата "Фокус Полша“, която включва и носителя на "Сребърна мечка“ 2018 "Лице“ на Малгожата Шумовска, както и номинирания за наградата в Седмицата на критиката в Кан "Фуга“ на Агнешка Смочинска. Подарък за ценителите на европейско кино е ретроспективата от 7 филма на именития режисьор, сценарист и продуцент Кшищоф Зануси, който е специален гост в отворената дискусия София – град на киното. Срещата е на 9 март от 12:00 ч. в Дом на киното. Новият му филм, "Етер”, е смайваща интерпретация на мита за Фауст, една история за манипулациите на съзнанието и свободната воля.
Не е за пренебрегване и ретроспективата на турския режисьор Нури Билге Джейлан, който вече две десетилетия очарова критика и публика с филми като "Климати“ (2006, наградата на ФИПРЕССИ в Кан), "Три маймуни“ (2008, наградата за режисура в Кан), "Имало едно време в Анадола“ (2011, Голямата награда на журито в Кан) и "Зимен сън” (2014, "Златната палма“). Най-новата му творба носи заглавие "Дивата круша” и е копродукция на 8 страни, включително България.
Ще можете да се насладите и на визуалния шедьовър "Рома” на Алфонсо Куарон, който разбуни духовете заради разпространителя Нетфликс, но това не му попречи да прибере "Златен лъв” от фестивала във Венеция, "Златен глобус” и "Оскар” за режисура и най-добър чуждоезичен филм и, разбира се, "Оскар” за операторско майсторство. Така Куарон стана първопроходник на вълната за реформиране на правилата в киноиндустрията!
След като ни обезоръжи с безмилостната, дълбоко интимна драма "Без милост”, тази година Фатих Акин ще ни опъне нервите със "Златната ръкавица” - създаден по роман бестселър, филмът проследява истинската история на Фриц Хонка – физически и психически увреден сериен убиец, който убива жени в квартал в Хамбург между 1970 и 1975 г. Не по-малко провокативен е новият филм на Ларс фон Триер "Къщата, която Джак построи” – кошмарен портрет на един психопат, сериен убиец, чийто стряскащ вътрешен монолог крие размисли за природата на изкуството. Участието на Мат Дилън, Ума Търман и Бруно Ганц, който скоро напусна света на живите, навярно ще оправдае решението ви да си причините това преживяване.
Обърнете внимание на филмовото бижу "Капернаум”, последното откровение на ливанската режисьорка и актриса Надин Лабаки ("Карамел”, "Накъде вървим сега?”). Затрогващ разказ за живота на 12-годишния Заин, който съди родителите си за това, че са го създали и са го оставили на този свят, при положение че не могат да се грижат за него. Освен с номинация за "Оскар” за най-добър чуждоезичен филм, "Капернаум” се сдоби с Наградата на журито от фестивала в Кан '18 и Наградата на Екуменическото жури. Не е за изпускане филмът в стил драмеди, който отнесе "Златна палма” 2018 – "Джебчии” на режисьора Хирокадзу Коре-еда. Хипнотичен разказ за едно квазисемейство, сплотено от принудата да се издържа с дребни кражби.
С респектиращ набор отличия пристига и шведско-датското заглавие "Граница” на Али Абаси – причудлива съвременна приказка за жена с необикновено обоняние, която се опитва да заглуши самотата си. Сценарият е вдъхновен от разказ на Йон Айвиде Линдквист. "Ако Бийл стрийт можеше да говори“ е най-новата творба на Бари Дженкинс, режисьора на "Лунна светлина”, спечелил така оспорвания "Оскар” 2017. Новият му филм, адаптация по роман на Джеймс Болдуин, се окичи с "Оскар” за най-добра актриса в поддържаща роля (Реджина Кинг), но има множество номинации за престижни награди, в т.ч. "Оскар” 2019 за най-добра оригинална музика и най-добър адаптиран сценарий.
Историята на 15-годишната Лара, която мечтае да стане професионална балерина, но се чувства предадена от собственото си тяло, е достатъчно ексцентрична, за да породи интерес.
"Исках публиката да разбере какво е да се родиш в тяло, което не е твое. Мнозина живеят в тяло, с което не се чувстват изцяло свързани”, признава режисьорът на "Момиче” Лукас Донт.
Лентата има много фестивални отличия, в т.ч. награда "Златна камера” от Кан '18 и награда на ФИПРЕССИ в програма "Особен поглед“. А помните ли унгарския филм "Синът на Саул“, който спечели голямата награда на журито в Кан, а по-късно и "Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм? Неговият режисьор Ласло Немеш сега ни изкушава с историческата драма "Залез”, отличена с наградата на ФИПРЕССИ във Венеция и с приз за най-добра европейска копродукция в Севиля. Аржентинското кино е представено от режисьора Пабло Траперо ("Кланът"), чийто нов филм "Тайните на Киетуд” остава верен на социалната проблематика.
Ако трябва да се абстрахираме от гръмките имена и избраниците на Американската академия, и да ви препоръчаме само един филм от програмата на София Филм Фест 2019, то това ще е стилистичният шедьовър "Щастлив като Лазаро” на младото дарование Аличе Рорвахер (награда за най-добър сценарий от Кан 2018). Красива любовна среща между неореализма и магическия реализъм, този филм е поетична притча за подмолите на човешката природа и утопичното върховенство на доброто, за емпатията и насилието, за състраданието и копнежа по невъзвратимата невинност. В свят, в който човек за човека е вълк, да правиш добро, без да търсиш отплата, е непростим грях…
Обявен за един от десетте най-добри филма за годината от Entertainment Weekly и признат от критиците като "един от най-впечатляващите документални филми за годината“, "Сам на скалата” е зрелищен разказ за цената на успеха и триумфа на човешкия дух. Филмовият портрет на соло катерача Алекс Хонълд, решил да изкачи най-прочутата скала в света, Ел Капитан, ще бъде излъчен на 12 март от 18:00 ч. в кино "Люмиер Лидл“ и на 25 март от 20:30 ч. в Дома на киното.
Феновете на грандамата на френското кино Катрин Деньов ще имат удоволствието да я видят във филма на Жули Бертучели "Клер Дарлинг”, екранизация по романа на Линда Рутледж, който скоро излиза на български с логото на "Колибри”. Става дума за екстравагантна семейна драма, която изкарва на повърхността бремето на спомените. Киара Мастрояни партнира на Деньов, двете играят майка и дъщеря..
От заглавията в конкурсната програма любопитство събужда "Заливът Ханалей“ на японския режисьор Даиши Мацунага. Създаден по мотиви от разказ на Харуки Мураками, филмът ни прави съпричастни към горчивата болка на самотна майка, загубила сина си, докато кара сърф на Хаваите. В международната надпревара за Голямата награда "София – Град на киното“, която ще се връчи на 16 март, влизат две български заглавия: новият филм на Драгомир Шолев – "Прасето”, който третира актуалната тема за насилието сред децата, и дългоочакваният режисьорски дебют на Лъчезар Аврамов "Снимка с Юки”, вдъхновен от книгата "На изток от запада”. В лентата участва Димитър Маринов, който пристига у нас и по повод българската премиера на "Зелената книга” ("Оскар” 2019 за най-добър филм, оригинален сценарий и поддържаща мъжка роля на Махершала Али).
Извън конкурса внимание заслужава филмът "Ирина” на Надежда Косева, една история за прошката като опит за превъзмогване на отчаянието и гнева. Творбата се увенча със "Златна роза“ '18 за най-добър дебют, най-добра актриса (Мартина Апостолова), Наградата на Екуменическото жури от фестивала във Варшава '18, Специалната награда на журито за Мартина Апостолова и други международни отличия. В документалния конкурс ще се състезава "Дворците на народа”, копродукция на България, Румъния и Германия, която вече е селектирана за участие в 15 фестивала! Зад амбициозния епос стоят непоклатимият тандем Борис Мисирков и Георги Богданов и продуцентската компания "Агитпроп” на Мартичка Божилова.
От 14 до 17 март, в рамките на фестивала, ще се проведе и 16-ото издание на международния пазар на филмови проекти и филми София Мийтингс. Пълна информация за всички филми по дни, киносалони и секции ще намерите тук: http://siff.bg/. На добър час на 23-тия София Филм Фест!