„Колибри” с награда „Христо Г. Данов" за приказките на Валери Петров
По традиция наградите бяха връчени в рамките на инициативата „Пловдив чете”.
Издателство "Колибри” беше удостоено с награда "Христо Г. Данов" 2019 в категория "Изкуство на книгата" за новата поредица от детски книжки с автор непрежалимия Валери Петров! По традиция наградите бяха връчени в рамките на инициативата "Пловдив чете” на церемония в къща музей "Христо Г. Данов” в Града под тепетата.
Новите издания на класическите приказки "Пук!”, "Меко казано”, "В лунната стая” и "Копче за сън” са възхитително замислени и вече донесоха радост и вдъхновение на малки и големи. Четирите книжки са с оригинални авторски илюстрации, дело на Мила Янева-Табакова ("Пук!"), Мария Налбантова ("Копче за сън"), Росица Ралева ("В лунната стая"), Люба Халева ("Меко казано"). В художественото оформление участва и Кирил Златков. Творчески директор на проекта е Силвия Вагенщайн. Издателство "Колибри” изказва благодарност за доверието на семейството на гениалния разказвач, поет, преводач и драматург Валери Петров.
Tеодора Димова е тазгодишният носител на голямата награда "Христо Г. Данов" за цялостен принос към националната книжовна култура. Авторката на "Майките” и "Адриана” не скри вълнението си от високото отличие, припомняйки, че романът на баща й "Тютюн” е написан недалеч от мястото на събитието. "Писателят се познава не по това какво пише, а по онова, което не си позволява да пише", подчерта тя.
Чавдар Ценов отнесе наградата за българска художествена литература за романа "Накъде тече реката" ("Жанет 45"). С отличието за преводна художествена литература беше удостоена Лиляна Табакова - за превода на "Бестиарий" от Хулио Кортасар ("Агата-А"), а призът в категория "Хуманитаристика" отиде при Веселин Методиев за книгата "Един много добър човек: Константин Стоилов и политическата добродетел" (Издателство на Нов български университет). Сред номинираните в категория "Хуманитаристика" беше и Невяна Андреева за превода на "Да мислиш двайсети век” – блестяща книга с беседи на Тони Джъд с неговия ученик и последовател Тимъти Снайдър, която обхваща някои от най-важните идейни ядра на политическата мисъл през миналия век.
Наградите бяха излъчени от жури в състав: Александър Държиков, зам.-кмет на община Пловдив, Силва Хачерян, началник отдел "Регионални дейности" в министерството, проф. Светлозар Игов – хуманитарист, доц. Пламен Дойнов – литературовед, Георги Ангелов - преводач, Иван Александров - директор на РБ "П. Р. Славейков" - Велико Търново, Регина Далкалъчева, художник, Димитър Христов, писател и преводач.
Националната награда "Христо Г. Данов" е учредена през 1999 г. от Министерството на културата и община Пловдив във връзка с провеждането на "Европейски месец на културата". Присъжда се всяка година за принос в националната книжовна култура на творци, ангажирани със създаването и популяризирането на книгата - автори, преводачи, издатели, художници, критици, книгоразпространители и библиотечни дейци.
Ето и останалите наградени по категории:
Издание за деца: Издателство "Лист” за поредицата "Детски шедьоври от велики писатели“
Представяне на българската книга: Предаването "Артефир” на програма "Христо Ботев" на БНР с екип: Александър Михайлов, Валентина Михайлова, Дарина Маринова, Димитрина Кюркчиева, Невена Праматарова, Рада Стойкова, Радослав Чичев, Силвия Чолева, Яна Пункина – за представяне на български книги и автори
Библиотеки и библиотечно дело: Регионална библиотека "Христо Ботев“ - Враца за уебсайта "Карта на времето – дигитален архив на област Враца“, изграден по проект "Карта на времето"
Електронно издаване и нови технологии: Регионална библиотека "Партений Павлович" - Силистра за проекта "Е-портал на паметта и знанието – маршрути на историческата памет, живото културно наследство и европейските знания"