Двете кражби на "Писъкът" на Едвард Мунк

Шедьовърът на Едвард Мунк е краден два пъти в рамките на десет години.

Наред с "Мона Лиза","Писъкът" на Едвард Мунк е една от най-известните картини на всички времена. Но за разлика от загадъчната дама на Да Винчи, портретът на Мунк е откраднат не веднъж, а два пъти.


На 12 февруари 1994 г. е откриването на Зимните олимпийски игри в Лилехамер, Норвегия. Същата сутрин, в столицата на страната Осло, се е случило нещо много по-монументално. Двама мъже крадат прословутата картина на Едвард Мунк "Писъкът" от Националната галерия. В рамките на олимпиадата портретът от 1893 г., е преместен от обичайното си мястото, на втория етаж на галерията. Крадците са се изкачили по стълба, паднали са, после отново са се изкачили, счупили са прозореца и са грабнали картината. На нейно място оставят бележка: "Благодаря за лошата охрана".


Едвард Мунк, "Писъкът", 1893 г., масло, темпура и пастел върху картон, Национална галерия на Норвегия, Осло

 

През следващия месец е поискан откуп от един милион щатски долара, но Националната галерия отказва да плати. Вместо това норвежките власти организират съвместна операция с британската SO10 (Група за тайни операции на столичната полиция) и музея "Джей Пол Гети" в Лос Анджелис.


Може да се каже, че това е норвежка организирана престъпност - двама мъже и една стълба.

Чарлз Хил е един от британските детективи, отговорни за издирването на "Писъкът". Той се представя за американски търговец на произведения на изкуството, който купува за музея "Гети", с цел да измами крадците. Трябвало само да ги убеди, че е този, за когото се представя, и че Гети има сериозни намерения да им предаде парите. В 11:30 ч. вечерта Хил получава телефонно обаждане. Мъжете искали да се срещнат с него по спешност. 

 

Сделката щяла да се осъществи на 7 май 1994 г. Хил пристига и крадците дръпват килима в кухнята, разкривайки вратичка. Изваждат картината от мазето и я поставят на масата в трапезарията, за да я разгледа Хил - била автентична. Детективът под прикритие от Скотланд ярд бил запомнил следите от восъчни капки, намиращи се вляво от рамото на измъчения субект, попаднали там, когато Мунк е духнал свещ върху нея. Но той щял да я разпознае и без този отличителен белег, защото "един шедьовър сам ще ви каже, че е шедьовър".  Хил се връща в хотела и се барикадира в стаята си, докато пристигне Централният детективски отдел в Осло. "Крясъкът" бил възстановен.


Четиримата мъже, осъдени за престъплението през януари 1996 г., включват известен престъпник, който преди това е осъден през 1988 г. във връзка с кражба на друг мрачен шедьовър на Мунк - "Вампир". За съжаление престъпниците са освободени на правно основание, тъй като британските агенти, участвали в операцията, са влезли в страната с фалшиви самоличности.


 

Едвард Мунк, "Писъкът", 1910 г., темпера и масло върху картон, Музей на Мунк, Осло

 

Десет години след като оригиналната версия на "Писъкът" от 1893 г. е открадната от Националната галерия в Осло, версията от 1910 г. е открадната от музея "Мунк" заедно със загадъчната „Мадона“. На 22 август 2004 г. маскирани въоръжени лица влизат в музея и бързо се сдобиват с картините. Докато крадците бягат към близкия автомобил, те биват заснети от съобразителен минувач. През следващите десет месеца музеят е затворен за посетители.


 



Използвани са всички налични полицейски ресурси. Автомобилът на заподозрените е намерен, а в близост до мястото, където свидетел съобщава, че го е забелязал, са открити смущаващи доказателства за кражбата: парчета от рамките, в които са се намирали безценните картини.

 

Музеят бил изненадващо слабо охраняван, като се има предвид, че само преди десетилетие в града е извършена ужасяваща кражба на творби на Мунк. Според свидетеля, френския радиопродуцент Франсоа Кастанг:


Трябваше само да се дръпне силно картината, за да се откъсне шнурът - точно това видях да прави един от крадците. 

През април следващата година норвежката полиция задържа заподозрян във връзка с дръзката кражба. Въпреки усилени разпити местонахождението на двете картини не е предадено. Предполага се, че картините са били унищожени в опит да се заличат всички доказателства. 


В началото на 2006 г. шестима мъже са изправени пред съда за участие в грабежа. Трима от тях са осъдени на четири до осем години затвор. Картините не са върнати, но поне хората, които са извършили грабежа, са задържани. През август обаче норвежката полиция прави изненадващо съобщение. Те са открили „Мадона“ и "Писъкът". Въпреки че не съобщават подробности, по време на пресконференция началникът на полицията Ивер Стенсруд заявява, че "щетите са много по-малки, отколкото се опасявахме". Това не било изненадващо, като се имат предвид, че картините са смятани за унищожени. В долния ляв ъгъл на "Писъкът" са открити щети от влага, а в дясната част на "Мадона" - няколко разкъсвания, както и две дупки в ръката ѝ. Преди да се пристъпи към реставрация, Музеят "Мунк" излага картините за пет дни в това им състояние. Пет и половина хиляди души посещават музея, за да ги видят.

 

бюлетин

още авангарт