Нищо не е празно: Специална прожекция на филма „Лека нощ, Лили”

Прожекцията ще е съпроводена от лекция и дискусия с режисьора на филма Петър Вълчев и психоаналитика д-р Весела Банова

Темата за остаряването и смъртта е една от основните теми, които вълнуват съвременния човек. Динамичният свят, в който живеем, е пълен с информация, която вместо да дава отговори на екзистенциалните въпроси, задава все повече въпросителни и разширява полетата на непознатото.

„Колкото повече остарявам, се сещам за все повече безсмислени неща!”
Това казва Дора (главният персонаж от филма) във въображаем разговор с починалата си приятелка Лили. А дали това не е животът?! Пълен с безсмислени неща, които накрая - изправени пред смъртта на близък човек или края на момент от живота ни, придобиват смисъл? Как се сбогуваме? Какво казваме на този, когото обичаме, когато се разделяме с него - дори и в ежедневните раздели? Спомняте ли си всички последни разгови с вашите починали близки? Казахте ли им, че ги обичате или че ги мразите или че просто времето е лошо или още по-обикновено, попитахте ли ги какво са яли? Има ли обикновени неща в този смъртен свят? Малки и обикновени, които накрая заблестяват с още по-магическата сила на обикновеното-необикновено ежедневие.

“Искам да ти разкажа за всичко! Толкова много неща има…” Това казва Дора, когато среща след смъртта голямата си любов, а той просто ѝ отговаря с „Не можеш да свикнеш с това? Че всичко се променя… Че остаряваш, че хората умират, че всеки един ден може да е последен…”
Приемаме ли, че има край? Разбираме ли края или той е неразбираем, докато не се случи? Всичките усилия да правим нещо, всичките скандали, всичките любови, всичките срещи, всичките раздели, всичките обеди, следобеди, вечери и нощи, всичките безкрайни моменти, които се разтягат в нашето подсъзнание и ни дърпат натам… Какво остава след нас? Спомени? След като и тези, които ни помнят, си отидат, къде отиваме ние?“




„Лека нощ, Лили” е последният игрален филм в който участва легендата на българското кино - Виолета Гиндева. “Това е лебедовата песен на една от най-талантливите и красиви актриси, които българското кино е имало!” - това сподели кинокритикът професор Вера Найденова, за филма “Лека нощ, Лили”.

 
Петър Вълчев


През 2021 година филмът беше българското предложение за Оскар в категория късометражен игрален филм, след като спечели голямата награда на фестивала “IN THE PALACE” и получи възможност за разглеждане на наградите на ФИЛМОВАТА АКАДЕМИЯ.

 
Лана Яновска

Д-р Весела Банова има изключително богат 30-годишен опит в реформите за грижата за деца в България, който е обобщен в докторската ѝ теза „Социални политики за деца в риск”, защитена през 2012 г. в БАН. С напредването на опита ѝ като психоаналитик и психотарапевт ѝ прави впечатление, че в областта на грижите за деца и социалните политики има развитие, но в областта на грижите за възрастните хора не се случва почти нищо. Всеки от нас се изправя пред този въпрос, когато му се наложи да се погрижи за свой близък възрастен човек. Тогава се озоваваме пред въпросите, които поставя филмът на Петър Вълчев „Лека нощ, Лили”.

бюлетин

още реакция