Жаклин Вагенщайн, Теодор Ушев и Георги Господинов са „Българските посланици на културата 2021"

Кампанията е на програма „Христо Ботев".

В продължение на месец слушателите на БНР имаха възможност да номинират личности от различни области, които представят България по света. Сред всички номинирани специално жури избра имената на художници, музиканти, писатели, преводачи, които успяват да скъсят границите между тук и там.



Българските посланици на културата 2021  са:

Проф. Александър Шурбанов е български филолог англицист, писател и преводач на художествена литература. Той е автор на литературоведски изследвания, книги с поезия, есета и пътеписи и на преводи на творби от английски и американски писатели.

Алцек Мишев е художник концепционалист с десетки изложби.  През 1976 г. в книгата „Европа – Америка – различните авангарди“ на известен италиански критик са представени 30 европейски и 30 американски художници. Сред авторите от България са включени единствено Алцек Мишев и Кристо, вече заминал от страната. Алцек Мишев е сред участниците във фестивала „Процес – пространство“ в Балчик през 1999 г. През 2000 г. участва във Венецианското архитектурно биенале, а през 2007 г. във Венецианското художествено биенале.

Венеция Караманова е хорова диригентка, отделила над 40 години на Детския хор на Българското национално радио.

Георги Господинов е един от най-известните и награждавани съвременни български писатели.

Греди Асса е художник-живописец. Завършва специалност стенопис във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ в класа на проф. Никола Гелов. Носител  на „Златен век“ за принос в развитието на българската култура.

„Ева Квартет“ е българска певческа формация за фолклорна музика. Създадена е от диригента Милен Иванов и четири певици от световноизвестния хор „Мистерията на българските гласове“.

Жаклин Вагенщайн е българска издателка, инициатор и организатор на международния кинофестивал за адаптации на литературни произведения Синелибри, създаден през 2015 година.

Захари Карабашлиев е български белетрист и драматург, а първият му роман  – „18% сиво“ е изключително добре приет от публиката. Преведен е на много езици и адаптиран за филм с продуценти братя Чучкови и Руши Видинлиев в главната роля, който излезе на големия екран през 2020 г.

Здравка Евтимова е българска писателка и преводачка на англоезична фантастика и сериозна белетристика. През 2015 г.  разказът на Здравка Евтимова „Кръв от къртица“ е включен в учебниците по английски език за гимназиалния курс в Дания.  От 1 януари 2019 г. същият разказ е включен в антология от препоръчани разкази за обучение по литература в прогимназиите на САЩ.

Йордан Камджалов е български диригент с множество международни награди, също така е един от най-признатите диригенти в България. През 2014 г. НАСА (NASA) и МАС (IAU) дават неговото име на астероид – 52292 Kamdzhalov, като обявяват, че „той свързва света на музиката с очарованието на вселената“

Капка Касабова е българо-новозеландска писателка, която пише главно на английски. Автор е на няколко романа, поезия и три книги художествена документалистика.

Катрин Томова е художник с над 16 самостоятелни и групови експозиции в страната и извън нея.

Людмил Ангелов е писанист, носител на множество престижни отличия, сред които е и Голямата награда в най-значимия клавирен конкурс в света „Пиано мастърс“, провеждащ се в Монте Карло. Носител е и на наградата „Аполон Токсофорос“ на Фондация „Аполония“ (1999). През ноември 2011 г. е награден от Министерството на Културата на Република Полша с медал „Gloria Artis“ за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 г. е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност.

Мари Врина е френска българистка и преводачка. Превела е на френски редица произведения от Алек Попов, Антони Георгиев, Вера Мутафчиева, Виктор Пасков, Георги Господинов, Емилия Дворянова, Иван Бориславов, Йордан Радичков, Йордан Йовков, Ивайло Петров, Кирил Кадийски, Севда Севан и др.

Мила Искренова е сред най-изявените български хореографи, работещи в сферата на съвременния танц. Специализирала съвременен танц в Палука шуле, Дрезден, в Танцовата академия в Кьолн и в Лабан център – Лондон. 

Мирела Иванова е българска поетеса и драматург. Носител е на наградата за поезия на в. "Труд” (1999) и на Националната награда за българска художествена литература "Христо Г. Данов” (2003). През 2001 в Мюнхен ѝ е присъдена наградата за модерна поезия от Източна и Югоизточна Европа, връчвана ежегодно от немския медиен магнат д-р Хуберт Бурда. Книгата "Всички разкази са за теб" е номинирана за наградите за съвременна българска проза на Портал "Култура" и на книжарници "Хеликон", а "Бавно" е с номинация за "Христо Г. Данов".

Найден Тодоров е един от най-талантливите съвременни български музиканти, многостранно изявяващ се с ярки интерпретации в различни жанрове. От сезон 2004 – 2005 г. е гост-диригент на Софийска филхармония, от 2005 г. е директор на Оперно-филхармоничното дружество в Русе, от 2017 г. е директор на Софийската филхармония.

Петър Вълчанов е български режисьор. В тандем с Кристина Грозева се ангажират с различни телевизионни проекти, създават филма „Аварийно кацане“ (2010); съвместно пишат и режисират късометражния филм „Скок“ (2012), който е номиниран за Европейските филмови награди през 2013 година. „Урок” (2014) е дебютният им пълнометражен игрален филм, на който Петър Вълчанов и Кристина Грозева са сценаристи и продуценти. С награди от фестивалите в Сан Себастиан, Варшава, Токио, Солун, Анже и Гьотеборг „Урок“ се превръща в най-награждавания филм от новото българско кино.

Соня Йончева е призната за една от най-аплодираните и вълнуващи изпълнителки на своята генерация. Тя се утвърждава на най-големите световни оперни сцени, сред които „Метрополитън опера“, „Роял Опера Хаус“ – Лондон, Миланската скала, Баварската, Берлинската  и Виенската държавни опери и Операта на Париж. Незабравимите образи, които пресъздава в емблематични роли, са възторжено приети както от публиката, така и от критиката.

Проф. Сузана Клинчарова е една от най-известните арфистки. Получава образованието си в София, в Брюксел и в Париж. Нейни професори са Сузана Милдониан и Пиер Жаме, при когото специализира френска музика. Завършва Кралската консерватория в Брюксел с Първа награда и специализира, като получава наградата Супериор. Печели конкурса „Тенуто“ в Брюксел и концертира активно. В същото време взима изпитите си в Софийската консерватория и завършва Майсторски клас в България.

Теодор Ушев е аниматор, графичен дизайнер, плакатист, илюстратор и преподавател. Автор на над 15 филма, донесли му над 200 международни награди, включително и номинация за "Оскар" за филма "Сляпата вайша".

Теодосий Спасов е виртуозен изпълнител на кавал. Той първи започва да свири джаз на кавал, а смесването на народна музика с елементи от джаз и класика са в основата на почти всичките му авторски пиеси.

Юлияна Антонова - Мурата е дългогодишен дипломат с дипломатически специализации в Индия и Хърватия. Сърцето й обаче завинаги остава в Япония, където Юлияна живее и до днес със семейството си. Автор на трилогия, посветена на Япония.

Явор Гърдев е един от най-утвърдените театрални и кинорежисьори у нас, с огромно значение на българската и европейска сцена.
Теодор Ушев Ушев Вагенщайн

бюлетин

още реакция