Скорсезе срещу Тарантино

Голямата битка започна. Време е за номинациите за „Златен Глобус“!

Днес бяха обявени номинираните за престижните филмови награди “Златен Глобус” и това официално дава старт на най-чакания сезон за всички както във филмовия бизнес, така и за кино феновете по целия свят. Церемонията ще се състои на 5-ти януари, а за огромна радост като водещ се завръща комикът Рики Джервейз, известен с пиперливото си чувство за хумор. Интересен избор от страна на Асоциацията на чуждестранните журналисти във време на движения като #MeToo и прекалената политическа коректност. Но и време, в което почти всички церемoнии достигнаха своето дъно по рейтинг и гледаемост. Идва тежката артилерия в лицето на Джервейз!

“Ирландецът”

Битката в категория драма се води между “Ирландецът”, “Marriage Story”, “The Two Popes”, “1917” и “Жокера”. Заслужено и очаквано - три от заглавията са на Нетфликс, налагайки го окончателно като лидер на пазара, независимо, че в Кан продължават да не желаят филмите, продуцирани от платформата.

Ал Пачино и Джо Пеши ще премерят сили и един срещу друг за поддържащи роли в “Ирландецът”, а за главна мъжка роля ще се борят Адам Драйвър, Хоакин Финикс, Джонатан Прайс, както и Крисчън Бейл за “Пълно ускорение” и Антонио Бандерас за “Болка и величие”. Бандерас стана носител на наградата за главна мъжка роля в събота вечер на Европейските филмови награди за същата роля, откъдето читателите ни могат да очакват екслузивен разказ тази седмица.

Филмът на Педро Алмодовар се състезава и за най-добър чуждоезичен филм. При жените битката също е предвидима – Рене Зелуегър за “Джуди”, Скарлет Йохансон за “Marriage Story”, Синтия Ериво за “Хариет”, Сърша Ронан за “Малки жени” и Чарлийз Терон за “Бомба със закъснител”. 

В категория комедия или мюзикъл Куентин Тарантино и “Имало едно време в Холивуд” смело влизат в битката с номинации за филм, за сценарий, главна и поддържаща мъжка роля, съответно за Леонардо Ди Каприо и Брад Пит. Останалите претенденти за най-добър филм са невероятния “Джоджо Заека”, който носи номинация и на малкия си актьор в главна роля, както и “Вади ножовете”, за който са номиинрани Ана Де Армас и Даниел Крейг.

“Рокетмен” и филмът на Нетфликс  с Еди Мърфи “Dolemite is my name” допълват петте състезаващи се заглавия, а съответно имената на Тарън Еджертън и Еди Мърфи също са сред номинираните. Кейт Бланшет и Ема Томпсън се състезават за главна женска роля съответно за “Къде си, Бернадет” и “Late Night”. Поддържащите роли, както и режисьорските, не се делят на драма и комедия, така че битките там ще са още по-тежки: Скорсезе, Тарантино, Сам Мендес за “1917”, Тод Филипс за “Жокера” и Бон Джун-Хо за “Паразити”. А при поддържащите актьори Брад Пит се изправя срещу Антъни Хопкинс, Том Ханкс, Джо Пеши и Ал Пачино. При дамите: Марго Роби срещу Дженифър Лопес, Кати Бейтс, Анет Бенинг и Лора Дърн. 

“Къде си, Бернадет”

Най-хубавото на наградите “Златен глобус” е, че те отличават и сериали, а както знаем, през последните години именно там преобладава голяма част от най-добрите истории. “Чернобил”, “Наследници”, “The Crown”, “Fleabag”, “The Marvelous Mrs. Maisel” са сред претендентите да получат много и големи награди, както и новите играчи тази година – изпипаният сериал по действителен случай “Unbelievable”, чисто новият играч на Apple TV “The Morning Show” с номинация за Рийз Уидърспуун, (въпреки че най-хубавото нещо в този сериал е брилянтният Били Крудъп, който трябваше да получи номинация), сатирата “The Politician”. Въпреки изключително слабия си втори сезон, “Малки големи лъжи” носи номинации за Мерил Стрийп, Никол Кидман и е сред заглавията, състезаващи се за най-добър сериал.

“The Morning Show”

Моите залози тук са за повторен успех на феноменалната Фийби Уолър-Бридж и нейния “Fleabag”, както и за “Чернобил”. Твърде вероятно е “The Crown” да грабне доста статуетки за новия си сезон. “Убивайки Ийв” и Джоди Комър, както и Майкъл Дъглас и “The Kominsky Method” са сред другите ми любимци, макар че абсолютни гении на диалога за семейство Паладино, създатели на “The Marvelous Mrs Maisel”. 

Очакваме голямата битка на 5-ти януари, а ето и пълен списък с номинациите.

Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture
Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

Best Motion Picture – Animated
“Frozen II” (Disney)
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
“Missing Link” (United Artists Releasing)
“Toy Story 4” (Disney)
“The Lion King” (Disney)

Best Director – Motion Picture
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“Joker”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Best Actor in a Motion Picture – Drama
Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy
Awkwafina (“The Farewell”)
Ana de Armas (“Knives Out”)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)

Best Actress in a Motion Picture – Drama
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)

Best Motion Picture – Musical or Comedy
“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
“Knives Out” (Lionsgate)
“Rocketman” (Paramount)
“Dolemite Is My Name” (Netflix)

Best Motion Picture – Drama
“The Irishman” (Netflix)
“Marriage Story” (Netflix)
“1917” (Universal)
“Joker” (Warner Bros.)
“The Two Popes” (Netflix)

Best Motion Picture – Foreign Language
“The Farewell” (A24)
“Pain and Glory” (Sony)
“Portrait of a Lady on Fire” (Pyramide Films)
“Parasite” (CJ Entertainment)
“Les Misérables” (BAC Films, Amazon)

Best Original Score – Motion Picture
Daniel Pemberton (“Motherless Brooklyn”)
Alexandre Desplat (“Little Women”)
Hildur Guðnadóttir (“Joker”)
Thomas Newman (“1917”)
Randy Newman (“Marriage Story”)

Best Screenplay – Motion Picture
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)

Best Original Song – Motion Picture
“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)
“Into the Unknown” (“Frozen II”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)

Best Screenplay – Motion Picture
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Christopher Abbott (“Catch-22”)
Sacha Baron Cohen (“The Spy”)
Russell Crowe (“The Loudest Voice”)
Jared Harris (“Chernobyl”)
Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Kaitlyn Dever (“Unbelievable”)
Joey King (“The Act”)
Helen Mirren (“Catherine the Great”)
Merritt Wever (“Unbelievable”)
Michelle Williams (“Fosse/Verdon”)

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television
“Catch-22″ (Hulu)
“Chernobyl” (HBO)
“Fosse/Verdon” (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
“Unbelievable” (Netflix)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Alan Arkin
Kieran Culkin (“Succession”)
Andrew Scott (“Fleabag”)
Stellan Skarsgård (“Chernobyl”)
Henry Winkler (“Barry”)

Best Television Series – Musical or Comedy
“Barry” (HBO)
“Fleabag” (Amazon)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“The Politician” (Netflix)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Patricia Arquette (“The Act”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Toni Collette
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Emily Watson (“Chernobyl”)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Bill Hader (“Barry”)
Ben Platt (“The Politician”)
Paul Rudd (“Living with Yourself”)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy
Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kirsten Dunst (“On Becoming a God in Central Florida”)
Natasha Lyonne (“Russian Doll”)
Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama
Brian Cox (“Succession”)
Kit Harington (“Game of Thrones”)
Rami Malek (“Mr. Robot”)
Tobias Menzies (“The Crown”)
Billy Porter (“Pose”)

Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama
Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
Reese Witherspoon (“The Morning Show”)

Best Television Series – Drama
“Big Little Lies” (HBO)
“The Crown” (Netflix)
“Killing Eve” (BBC America)
“The Morning Show” (Apple TV Plus)
“Succession” (HBO)

Получавай месечна селекция с най-новите ни материали по email

Още РеAкция