Мариела Гемишева – бунтът ѝ отива
Разговор за модата, вечния стил и какво значи наистина добър аутфит.
Спокойно можем да обявим 5-и февруари за ден на модата. Имаме поне три причини да го направим.
На тази дата през 1954-та е прословутото ревю на Коко Шанел в Париж, което бележи нейното триумфално завръщане след години мълчание. На същата дата пък миналата година представихме скандалната и неповторима Вивиан Уестуд с едноименната ѝ книга, слушайки пънк и веейки коси в нейна чест. Ето, че на тази дата записваме с големи розови букви и излизането на българска модна книга не на кого да е, а на бунтарката на нашата модна сцена Мариела Гемишева. Помним я с прословутия ѝ пърфомранс с деструктурирането и изгарянето на сватбени рокли на покрива на Шипка 6, както и с това, че вдъхнови Георги Дюлгеров за филма му "Пясъчен часовник“.
Ако си поне малко изкушен от модата, ако искаш да разбереш как и защо е създаден сутиенът, защо и кога жените обуват панталони, за вечната битка между Диор и Шанел, за свободата и робството на добрия аутфут, трябва да прочетеш книгата на Мариела Гемишева "Време и стил“.
От корицата те гледа, не кой друг, а Ива Янкулова, която освен, че е настръхващо хубава, е и много талантлива певица.
Мариела, за кого е тази книга?
За хора които се интересуват от един "елегантен начин да научим повече за историята на хората и света“ (Силвия Недкова, редактор на "Време и стил“ ) и разбира се, за себе си.
Модата минава, стилът остава, казва любимата ни Коко Шанел. Какво е стилът за вас?
Стилът е себепознаване.
Как се постига стил?
С реално отноношение към себе си.
Модата изкуство ли е? Къде е мястото на обучението по мода? Какви са днешните студенти по мода?
Модата е необятна територия с много възможности и избори за начини на представяне и идентифициране на личността. Що се отнася до младите хора или студентите, специалността МОДА е многофункционална територия да опознаят себе си. А вследствие да проектират въпреки себе си, т.е. за потенциални техни клиенти и съответно международни брандове.
Известна сте като бунтарка в модата, предимно заради модните пърформанси, които правите. Вървите по ръба на скандала, но в живота сте кротък и тих човек. Как модата може да покаже нашия протест и въобще възможно ли е днес това?
Аз не съм особен активист… просто не понасям безвкусица и посредственост. А тук модата много помага и в двете противоположни посоки: как да овладееш МЯРКАТА, противопоставяйки я с липса на такава. В този смисъл моят "бунт“ съдържа авторска намеса в общоприетите норми за вкус.
Кое е любимото ви десетиелтие от миналия век като стил?
Може би 90-те, които изживяхме в една "рискова бохемия“ и "абстрактната романтика“.
Диор или Шанел?
Готие.
Женствеността или бунта?
Женственият бунт е според мен е най-ефективен.
Рокля или панталон?
За мен лично панталон.
Модата свобода или робство е? Често казваме, че някой е роб на модата.
Най-ефектното в модата днес е нейното разнообразие. Акцентът, обаче, е винаги личността на притежателя на дрехата. В този смисъл е редно това да се напомня често на т.н. "модни жертви“. И на всички потребители, разбира се.
Без какво не може един приличен гардероб? Шанел би казала малка черна рокля, а вие?
Забележително красиво и функционално бельо.
Какво в модата Ви дразни?
Хиперкомерсиалността на големите брандове и драстичното падане на качеството на облеклото. В този смисъл, не случайно винтидж момента или винтидж детайла в цялостния силует днес е много важен.
Кой днес се интересува от мода в академичен план?
Надавам се млади хора, които се интересуват от качествено образование, което в нашата професия е абсолютно задължително.
Къде се намира малка България на картата на модата?
От космополитна гледна точка там, където и другите.
С какво можем да се гордеем в модния свят? Надявам се не само с модели, които са пробили навън.
Това, че по-младите колеги вече имат достатъчно възможности да учат и работят в международен план, без значение къде са базирани.
Към какво се стремите като дизайнер и като преподавател?
Като дизайнер и художник за мен е много важно да успявам да финансирам и реализирам проектите си, особено некомерсиалните. И винаги това да се случва с удоволствие. Като преподавател, да провокирам и мотивирам младите си колеги, които имат потенциал, разбират къде се намират и имат енергия да продължат в професионалните среди.
Може ли един моден съвет към читателите ни?
В смисъла на атракцията: от днес нататък с нещо "розово в косата“.
бюлетин
още интеракция
-
Вила Велис: Когато виното и изкуството вървят ръка за ръка
-
Даниеле Лукети: Филмът се ражда от срещата с добрия разказ, той може да е в книга или в живия живот
Даниеле Лукети беше специален гост на кино-литературния фестивал Синелибри и с филма му „Д...
-
„Кралската игра“ напомня за унгарската съпротива през 1956-а
Интервю с унгарския режисьор Барнабаш Тот