Андрей Тарковски и поезията на времето
На 4 април се навършиха 93 години от рождението на великия режисьор.
Андрей Тарковски е един от най-влиятелните режисьори на ХХ век, известен със своя дълбоко философски и поетичен подход към киното. Неговите филми се отличават с бавен ритъм, дълги кадри и богата символика, чрез които се изследват теми като време, памет и човешкото съществуване.
Роден на 4 април 1932 г. в село Завражие, СССР, Тарковски израства в семейство на поет и коректорка. Той учи във ВГИК – престижния киноинститут в Москва, под ръководството на Михаил Ром. Първият му пълнометражен филм, „Иваново детство“ (1962), печели „Златен лъв“ на Венецианския филмов фестивал, утвърждавайки го като обещаващ режисьор.
„Киното като вътрешен монолог“ – според Тарковски истинският филм не трябва да предлага отговори, а да подтиква зрителя към размисъл.
Тарковски е известен с използването на дълги кадри, които позволяват на зрителя да се потопи в атмосферата на сцената. Той вярва, че чрез удължаване на времето в кадъра се създава „натиск на времето“, който засилва емоционалното въздействие. Звуковият дизайн в неговите филми също е ключов – Тарковски често изолира и усилва определени звуци, за да постави зрителя в съзнанието на героя.
„Киното като молитва“ – Тарковски често говори за киното като за духовен акт, близък до молитвата.
В много от филмите на Тарковски основната тема е търсенето на смисъл в живота. Герои като Сталкер в едноименния филм или Иван от „Иваново детство“ често се сблъскват с екзистенциални кризи, които ги водят до търсене на духовни отговори.
Въпросите за съществуването, вярата и човешката природа присъстват в почти всеки негов филм.
Символиката винаги играе важна роля в неговото творчество. Той използва повтарящи се мотиви като вода, огън и огледала, за да предаде дълбоки емоции и идеи. Природата също заема централно място в неговите филми, често противопоставена на човешкото съществуване.
Въпреки че създава само седем пълнометражни филма, влиянието на Тарковски върху киното е огромно.
„Уловеното време“ (изд. „Колибри“, 2019) е проникновената изповед на Андрей Тарковски, в която той споделя своите възгледи за киното и изкуството. Книгата обхваща различни аспекти от творческия му процес, включително работата със сценария, актьорите, композитора и оператора.
Тарковски отделя особено внимание на изразните средства на киното – изображението, монтажа и най-вече екранното време – времето, уловено от камерата и фиксирано върху филмовата лента, чрез което се реализира животът на героите и на самото произведение. В книгата режисьорът разказва за сложните си отношения с властта, трудната съдба на своите филми и препятствията, които е трябвало да преодолява през годините.
Той споделя размисли за развитието на своите възгледи за киното и изкуството като цяло. „Уловеното време“ е третото издание на този текст на Тарковски след немското Die Versiegelte Zeit и английското Sculpting in Time. Интересно е, че почитателите на Тарковски в родината му все още очакват публикуването на тази книга.
„Уловеното време“ предоставя дълбок поглед върху философията и методологията на един от най-влиятелните режисьори на ХХ век, разкривайки неговите размисли за изкуството, времето и човешкото съществуване.
Значими филми
„Андрей Рубльов“ (1966)
Филмът представя осем епизода от живота на иконописеца Андрей Рубльов. Чрез тях Тарковски изследва ролята на артиста в обществото и предизвикателствата пред творчеството.
„Соларис“ (1972)
Базиран на романа на Станислав Лем, „Соларис“ разказва за психолог, изпратен на космическа станция, обикаляща планетата Соларис. Там той се сблъсква с материализирани спомени и трябва да се изправи пред собствените си вътрешни демони.
„Огледалото“ (1975)
Този автобиографичен филм смесва спомени, сънища и реалност, за да изследва темите за паметта, идентичността и семейството. Липсата на традиционна сюжетна линия подчертава поетичния подход на Тарковски към киното.
„Сталкер“ (1979)
В „Сталкер“ трима мъже – Писателят, Професорът и Сталкерът – пътуват към мистериозната „Зона“, където се смята, че има стая, изпълняваща най-дълбоките желания. Филмът е философско изследване на вярата, желанието и човешката природа.
„Носталгия“ (1983)
Създаден в Италия, „Носталгия“ следва руски поет, който изпитва дълбока тъга и копнеж по родината си. Филмът изследва теми като културна идентичност и духовна изолация и се смята за частично биографичен, свързан с живота на Тарковски и носталгията му по родната страна, докато е в Италия.
„Жертвоприношение“ (1986)
Последният филм на Тарковски, заснет в Швеция, разказва за мъж, който предлага всичко, което има, за да предотврати ядрена катастрофа. Филмът е алегория за саможертвата и духовното изкупление.
Уловеното време Андрей Тарковски,бюлетин
още реакция
-
Цветен Великденски празник за децата на София: 1500 яйца ще бъдат боядисани в парка в „Младост“ 3
-
SoFest ще предложи възпламеяващи колаборации от стилове в тазгодишната си програма
SoFest Spring с два поп и два джаз концерта на две локации
-
Изкуство по разписание: Варна излита към Париж, Франкфурт и Прага
„България Еър“ свързва морската столица Варна с три емблематични европейски града