Страшни филми за лека нощ
Колкото и да твърдите, че не ви е страх от хорър филми... склонни сме да не вярваме. Особено след тази селекция.
Празникът на Вси Светии или Хелоуин предстои. Дали вие го отбелязвате или не е въпрос на избор. Едно е сигурно, това е перфектният вариант за една добра порция от страшни филми.
Правим селекция от няколко филмови заглавия, които освен, че са класика в хоръра, ще направят този 31 октомври по-страшен, по-зловещ и много по-приятен…
Нещото (1982)
Джон Карпентър е един от майсторите на хорър жанра и такава селекция не може да съществува без негов филм. "Нещото“ е класика. Кърт Ръсел е в центъра на историята за учени на Антарктика, които попадат на извънземно, което, буквално казано, им разказва играта. "Нещото“ трябва да се гледа, а не да се разказва. Визуално изпипан и адски страшен, 37 години по-късно този филм е все така плашещ.
Шесто чувство (1999)
Една от най-култовите реплики в киното: "Аз виждам мъртви хора“, идва именно от този филм. Когато лентата излиза, никой не очаква чак такъв успех, но страховитата история за малко момченце, което вижда мъртъвци и детски психиатър. отчужден от жена си, който се опитва да му помогне, печели милиони фенове по света. Филмът влиза на 142 място в "най-добрите филми на всички времена“ и е най-големият успех на създателя си М. Найт Шаямалан. А, да, и финалът е доста изненадващ. Ако гледате внимателно може и да го отгатнете в средата, но едва ли.
Бийтълджус (1988)
Всеизвестно е, че преди да срещне Джони Деп, Тим Бъртън обича безвъзмездно Майкъл Кийтън. След като двамата правят заедно две части на Батман, се пренасочват към съвсем друг жанр – хоръра. При Бъртън хорърът е много различен от онова, което хората си представят, когато чуят за този жанр. При него винаги присъства и елемент на комедия. Разбира се, всичко в този филм е в типичния стил на Тим Бъртън, а историята разказва за омагьосана къща с духове и странния демон Бийтълджус, който трябва да помогне на младото семейство, нанасящо се там – в ролите са Джина Дейвис и все още Алек Болдуин – но вместо това ги взима за заложници в собствения си малък свят. Двамата трябва да се преборят с Бийтълджус (великолепен Майкъл Кийтън, макар и неразличим под всичките пластове грим) и същевременно да останат живи, което се оказва доста трудно. Филмът е правен през далечната 1988-а, но все още е толкова забавен, колкото и тогава.
Психо (1960)
Не е случайно, че Норман Бейтс е олицетворение на психопата в човешка кожа. Не е и случайно, че човекът, който му вдъхва живот на голям екран, е именно мастъра на хоръра в киното изобщо – г-н Алфред Хичкок. Когато Хичкок решава да филмира слабо рекламирания роман на Робърт Блох всички студиа му отказват финансиране, защото смятат, че филмът няма да е успешен. Хичкок го финансира сам, като кани една от най-горещите актриси по онова време – Джанет Лий, да изиграе една от ролите, без да й каже обаче, че персонажът й умира в началото на историята. Хичкок изкупува всички копия на книгата, а когато прави сам премиерата има едно условие към зрителите – да са точни. Всеки, който е закъснял за прожекцията дори с минута, няма право да влезе. Финалът е изненадващ, а Антъни Пъркинс е великолепен в ролята на обсебения от лудата си майка Норман Бейтс. Лентата е най-известна със сцената си в банята и е на 30 място в класацията на "най-добрите филми на всички времена“. Дали е подходящ за Хелоуин? Много ясно, че да.
Хелоуин (1978)
Можем да кажем съвсем спокойно, че тийн хорър жанра се ражда в края на 70-те години на миналия век и негов основоположник е Джон Карпентър. Вече клишираната история за група тийнейджъри, преследвани и насилствено убивани от зъл човек, се появява в "Хелоуин“ и започва да живее свой собствен живот. Филмът прави две неща – Джейми Лий Къртис оцелява и става звезда; в света на киното се ражда Майкъл Майърс – зъл мъж, сериен убиец, който няма капка емпатия в себе си и избива куп народ на Хелоуин. Той носи бяла маска и голям касапски нож... Страх ли ви е? Би трябвало.
Покани ме да вляза (2008)
Нещо по-модерно и шведско намира място сред предложенията ни. Препоръчваме оригиналния скандинавски филм, а преди него и книгата на Йон Айвиде Линдквист. "Покани ме да вляза“ е история за вампири, но не в класическия смисъл. Хорър киното обожава свръхестествените елементи, а какви по-приятни създания от кръвопийците. Историята разказва за момиче вампир и нейното приятелство с човешко момче. Към тази иначе класическа схема, добяваме педофили, още вампири, изнасилвачи и обикновени психопати. Те обагрят студения свят на Линдквист с приятни и кървави краски.
Кери (1976)
Стивън Кинг пише "Кери“ през 1972 година, а две години по-късно книгата излиза на пазара и се превръща в хит. Кинг пък става нещо като пишеща рокзвезда и милионер. За по-малко от месец от мъж, който си изкарва парите с разказчета в списания и живее в каравана, той става най-известният писател на хоръри. Две години по-късно MGM купуват правата за филмиране на книгата, а Браян Де Палма е сложен начело на проекта. Филмът излиза през 1976-а и получава 2 номинации за "Оскар“ и една номинация за "Златен Глобус“. През 2013 се появи нов римейк на "Кери“. Дали Стивън Кинг е щастлив от повторното филмиране на първия му успешен роман? Самият той твърди, че отдавна е оставил "Кери“ зад гърба си и погледнато от наши дни, книгата му се струва смешна. За нас обаче, и двете си остават класика в жанра. Най-вече заради чудесната история за тийнеджърка с телекинеза и нейната луда набожна майка. Пък и кой не би избил всички лоши хора, които са го тормозили в училище?
бюлетин
още авангарт
-
Грейс Кели: Покрит със сняг вулкан
95 години от рождението на холивудската актриса, която стана принцеса
-
За невъзможното доверие
Надя Кожухарова за филма „Доверие“, режисьор и сценарист Даниеле Лукети, Италия 2024
-
Поезията на Луи Арагон и Пол Елюар
Тази година отбелязваме 100 години от създаването на сюрреализма